Merhaba

Bu siteyi yaparken temel amacım akvaryum hobisine başlamış fakat detaylı bir araştırma yapmadan, tecrübe sahibi olmadan, okumadan Tropheus'ları alıp daha sonra bu balıklardan kurtulmak zorunda kalmamaları için hobicilere yardımcı olmaktır. Tüm siteyi dikkatle inceleyenler görecektir ki; Akvaryum hobisinin temelini oluşturacak bilgiler sitede bulunmamaktadır. Sebeb gayet basit: İlk akvaryumunuzu kuruyorsanız bu balığın Tropheus, Diskus, Tricoti, Furcifer gibi dikkat, çaba, emek, sabır ve maddi kaynak isteyen türler olmaması gerekmektedir. Aksi halde aldığınız balıkları üretmeyi bırakın 1 ay yaşatma şansınız bile olmayacaktır. Nedenleri basitçe sıralarsak:

- Su kimyasını bilmemek: ( ph , gh, kh , nitrit , nitrat , amonyak , nitrojen döngüsü )

- Araştırmamak : Bilmediğiniz konuları kulaktan dolma bilgilere sahip insanlardan öğrenmek yerine INTERNET'i kullanmak ve konusunda tecrübeli akvaryumseverler ile bilgi alışverişinde bulunmak.

- Kitap Okumamak: Kitap konusunda tavsiyem, ilgilendiğiniz balık türü için araştırma yapar iken o türü uzun yıllar boyu incelemiş araştırmacıların kitaplarını seçmenizi tavsiye ederim bu şekilde boşuna vakit ve nakit kaybetmeyi engellemiş olursunuz. Amazon, Barnes&Noble veya Amazon Almanya 'dan alanbilirsiniz.

- Tecrübe: İlgilendiğiniz türe yakın daha kolay ve ucuz tür seçip, ondan yavru alınca Tropheus'a geçmek.

- Emek ve Gözlem: Balıklara yem verdikten sonra hangisi yem yemiyor, hangisi ortalarda yok, hangisinde hastalık belirtisi var. Tüm bunlar günde 20 dak. (haftada bir tank bakımında 60 dak.) zamanınızı alacak.

- Sabır: 3 cm aldığınızda üreme boyuna gelene kadar belki 1 yıl geçecek ve gerçek olgunluklarına ve renklerine 2 yaşından itibaren ulaşacaklardır.

- Nakit: 1xTropheus = 30xLepistes veya 15xyavru S. Prenses değerinde ve koloni almanız gerekliliğine dikkat gerekir.

Tüm bu sıraladıklarım kabul ettiğim ve uyguladığım prensipler. Ticari herhangi bir çıkarım (kaygım) olmadığı için bu balıklar hakkında en doğru bilgileri bir çatı altında toplamak, tüm bunları daha bilinçli yapmak kişilerin akvaryum hobiciliğine olan ilgisini ve bilgisini artıracaktır bu da daha çok kişinin akvaryum hobisini benimseyerek yapmasını sağlayacaktır. Diğer bir noktada bu balıklar ile ilgilenen arkadaşların birbirleri ile yardımlaşmalarını sağlayıp, elde edilmiş tecrübe ve bilgilerin paylaşılmasını sağlamaktır.

Not: Ballıcalı.com olarak hiç bir akvaristte internet üzerinden hakaret, itham, yakıştırma ve saygısızlık etmedik, etmiyoruz, etmeyeceğiz. Kişilere internet vasıtası ile küfür ve hakaret edenleri kınıyor ve lanetliyoruz.